Konsultacje z radnymi

W trakcie naszej akcji chcemy spotykać się z radnymi na ich dyżurach. Zamierzamy przeprowadzać konsultacje dotyczące obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, pytać radnych o dostrzegane przez nich plusy i minusy tego narzędzia w rękach mieszkańców. Chcemy przekonywać radnych naszego miasta do tego, by poparli wprowadzenie inicjatywy uchwałodawczej dla zgierzan!

16 października 2012 r. - Grzegorz Maciński, Andrzej Mięsok
Niestety na dyżurze obecny był wyłącznie pan radny Mięsok, którego zdanie jako współautora uchwały jest jasne. Szkoda, że nie dotarł radny Maciński, jeden z głównych przeciwników naszego pomysłu. Być może jednak nie uważa, aby dyżury były okazją do spotkań z mieszkańcami Zgierza...
Relację przygotował Adrian Skoczylas (Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG).


9 października 2012 r. - Tomasz Kupis, Katarzyna Kupis-Wojciechowska
Ten dyżur był rekordowy - nie pojawił się żaden radny, który w tym dniu powinien być obecny...
Relację przygotował Mateusz Mirys (Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz)


2 października 2012 r. - Marek Hiliński, Elżbieta Krzewina
Radna E. Krzewina deklarowała, że o obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej wie wszystko, ale nie potrafi jeszcze jasno określić, czy będzie głosować za jej wprowadzeniem. Dostrzega korzyści takie jak: zwiększenie wpływu mieszkańców na rozwiązywanie lokalnych problemów, współodpowiedzialność, lepszą współpracę i kontakt na linii władza-obywatel, podniesienie jakości życia zgierzan. Niepokoją ją ewentualne koszty i konsekwencje uchwał, choć nie sądzi, by inicjatywy pojawiały się częściej jak 1-2 razy w roku.
Radny M. Hiliński widzi potrzebę wprowadzenia w Zgierzu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej i nie przewiduje zagrożeń, za to widzi szansę na wzmocnienie demokracji, aktywizację obywatelską, a nawet "ocenę radnego, prezydenta". Dostrzega też potrzebę aktywizowania obywateli do pracy w Radach Osiedla.Oboje udostępnią swój mail i telefon do kontaktu z mieszkańcami.
Relację przygotowała Jolanta Podwysocka (Fundacja Twórczy, Aktywni)

25 września 2012 r. - Mirosław Gajda, Agata Grzelak-Makowczyńska
Radny M. Gajda nie ma sprecyzowanego zdania jeśli chodzi o inicjatywę uchwałodawczą mieszkańców. Nie odrzuca poparcia tego pomysłu, jednak potrzebuje czasu, by to przemyśleć oraz spotkań i dyskusji m. in. w trakcie komisji radnych, na których projekt będzie omawiany. Zaznaczył, że liczba 150 podpisów jest dość niska, jednak wszystko zależy od tego, jak by to funkcjonowało.
Radna A. Grzelak-Makowczyńska (od której wyniku wyborczego pośrednio pochodzi nazwa naszej inicjatywy) wypowiada się pozytywnie na temat naszej propozycji. Warto przypomnieć, że w marcu głosowała przeciw projektowi wprowadzającemu obywatelską inicjatywę uchwałodawczą, jednak po głębszym zapoznaniu się z tematem zapowiedziała poparcie. Zauważyła problem, który może wyniknąć, gdyby projektów uchwał zgierzan byłoby zbyt dużo w ciągu roku - mianowicie mieszkańcy mogliby poczuć się zmęczeni i zniechęceni kolejnymi "zbiórkami podpisów", zwłaszcza gdyby uchwały nie znajdowałyby poparcia radnych. Uważa jednak, że gdyby pojawiły się jakieś problemy z funkcjonowaniem inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców, zawsze można tę formę usprawnić poprzez wprowadzenie stosownych zmian.
Relację przygotował Adrian Skoczylas (Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG).

18 września 2012 r. - Mariusz Forfecki, Aleksander Frach
Znowu dyżuruje tylko jeden radny, p. Aleksander Frach. W marcu głosował za przyjęciem inicjatywy uchwałodawczej i nie zmienił zdania. Popiera wszystkie działania, pobudzające aktywność obywatelską i współodpowiedzialność za "własne podwórko", więc również możliwość zgłaszania uchwał przez mieszkańców. Nie widzi też problemu z publikowaniem na stronie internetowej kontaktu do siebie, maila i numeru telefonu, rozumiejąc, że jako radny ma nawet taki obowiązek wobec mieszkańców.
Niestety dyżury (a więc i kontakty z mieszkańcami) raczej nie są mocną stroną radnego, p. Mariusza Forfeckiego, który na nich nie bywa...
Relację przygotowała Jolanta Podwysocka (Fundacja "Twórczy, Aktywni")

11 września 2012 r. - Zbigniew Zapart, Justyna Zielińska
Rozmowa z radnym Zbigniewem Zapartem odbywała się w dość miłym nastroju i ostrożnie przychylnym nastawieniu radnego. Nie udało się poznać jednoznacznej deklaracji co do głosowania nad naszym projektem uchwały. Radny powtarzał, że każda oddolna miejska inicjatywa, jeśli istnieje na nią zapotrzebowanie, jest cenna i warta wzięcia pod uwagę. Jednak ma wątpliwość, że obywatelska inicjatywa uchwałodawcza to mnożenie bytów, bo istnieją już jednostki pomocnicze albo można iść z projektem do radnego. Radny Zapart po części przyjął argumenty, że kontakt z radami osiedli albo radnymi miejskimi, jak i ich działalność, można oceniać różnie i nie zawsze najlepiej.
Radna Justyna Zielińska w marcu głosowała za przyznaniem mieszkańcom inicjatywy uchwałodawczej. Jako współautorka zgłoszonego projektu uchwały oczywiście poprze go na sesji RMZ.
Relację przygotował Mateusz Mirys (Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz)

4 września 2012 r. - Beata Świątczak, Krzysztof Wężyk
Na następnym dyżurze (znów) pojawił się jeden radny. Niestety nie było radnej B. Świątczak, która pół roku temu poparła pomysł obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Radny K. Wężyk w marcu był przeciwny i takie też stanowisko przedstawił na początku naszego spotkania. Argumentem przeciwko wprowadzeniu inicjatywy uchwałodawczej dla mieszkańców była opinia, że Rada może być zalewana takimi projektami - i z tego powodu liczba podpisów powinna być bardzo wysoka. W trakcie rozmowy omówiliśmy dla radnego dane z różnych polskich miast, gdzie mieszkańcy wykorzystują to narzędzie max. kilka razy w roku. Radny przyznał, że jeśli skala wykorzystania przez zgierzan inicjatywy uchwałodawczej byłaby rozsądna, to jest jak najbardziej za tym pomysłem, aby zaktywizować mieszkańców miasta do działania. Jak powiedział, gdyby zaczęło to funkcjonować źle, można się zastanowić np. nad zwiększeniem wymaganej liczby podpisów tak, aby wypracować pewien kompromis. Przyznał również, że bardzo chętnie będzie dowiadywać się kolejnych szczegółów nt. obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej oraz innych narzędzi partycypacji społecznej.
Relację przygotowali Jolanta Podwysocka (Fundacja "Twórczy, Aktywni") oraz Adrian Skoczylas (Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG)

28 sierpnia 2012 r. - Jerzy Sokół, Ewa Steglińska-Maciak, Jarosław Komorowski (Przewodniczący Rady)
Po raz pierwszy udało się porozmawiać ze wszystkimi radnymi, którzy tego dnia mieli mieć dyżur. Radny J. Sokół określił się jako zwolennik wprowadzenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w Zgierzu, jednak pod warunkiem, że pod projektem uchwały musiałoby się podpisać co najmniej 1000 mieszkańców. W przeciwnym razie uchwały takie służyłyby do paraliżowania prac Urzędu i Rady (głównie różnym "opcjom politycznym", ponieważ jak powiedział radny, zwykli mieszkańcy nie interesują się działalnością Rady). Podkreślił też, że mieszkańcy mogą przyjść na dyżur, a on wtedy chętnie daną sprawą (i ewentualną uchwałą) się zajmie, nawet jeśli merytorycznie byłby jej przeciwny.
Radna E. Steglińska-Maciak, gdy tylko usłyszała o naszej sprawie, odparła, że jest przeciwna takiemu rozwiązaniu i nie chce rozmawiać na ten temat. Wypełniła, podobnie jak wcześniej radny Sokół, przygotowaną przez nas ankietę, lecz to był koniec naszego bardzo krótkiego spotkania.
Przewodniczący Jarosław Komorowski nie wyraził zgody na zamieszczenie jakiejkolwiek relacji ze spotkania z nim.
Relację przygotował Adrian Skoczylas (Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG)

21 sierpnia 2012 r. - Stanisław Skupiński, Zdzisław Sobczak
Na dyżurze zgodnie z harmonogramem był pan S. Skupiński - brak niestety pana Z. Sobczaka, co jest już pewną tradycją. Na tym spotkaniu szczególnie nam zależało, bo chcieliśmy zrozumieć, dlaczego na marcowej sesji ten radny oceniał obywatelską inicjatywę uchwałodawczą jako "nośne socjotechnicznie narzędzie, ale bardzo niebezpieczne" i mówił o "nawiedzeniu i pobudzeniu niektórych obywateli"...
Obecny na dyżurze radny Skupiński jest bardzo otwarty na nasze działania, popiera obywatelską inicjatywę uchwałodawczą, widząc szanse na zaangażowanie się mieszkańców w ochronę środowiska. Obiecuje uczestniczyć w organizowanych spotkaniach, pomimo braku czasu. Radny Skupiński stara się wyważyć swoje zdanie i dowiedzieć jak najwięcej. Rzetelnie wypełnił przygotowaną przez nas ankietę.
Jeśli chodzi o obecność radnych na dyżurach - brak informacji o tym, że jeden z nich się nie pojawi, to wyraz lekceważenia mieszkańców. Ciągle też nie ma na stronie miasta informacji o innym sposobie kontaktu z radnymi (mail/telefon). Radny Skupiński nie widzi problemu w udostępnianiu numeru swojego telefonu, gotów jest podać nawet adres. Podobno jednak nie wszyscy radni zgodzają się podawać kontakt do siebie.
Relację przygotowała Jolanta Podwysocka (Fundacja "Twórczy, Aktywni")

14 sierpnia 2012 r. - Michał Pilarski, Marek Sencerek
Radnego Sencerka nie było na dyżurze, radny Pilarski pojawił się ok. 15.45 (dyżur trwa do 16.00). Michał Pilarski od początku rozmowy deklarował, że nie poprze pomysłu wprowadzenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w Zgierzu. Wyraził przekonanie, że będzie to "sztuka dla sztuki", ponieważ mechanizmy wpływu mieszkańców na proces stanowienia prawa już istnieją, tylko nikogo nie interesują (np. w przypadku działalności rad osiedli). Według radnego nie ma sensu mnożyć bytów ponad potrzebę. Uważa on, że jedynym powodem takiego starania jest chęć wykorzystania takiej inicjatywy jako instrumentu walki politycznej opozycji. W jego ocenie wprowadzenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej będzie wiązało się z zasypywaniem Urzędu Miasta i Rady ogromną ilością projektów (wskazał na "furtkę", jaką jest konieczność przedłożenia projektu pod obrady Rady). Radny nie wierzy w to, że inicjatywa faktycznie będzie służyć niezrzeszonym mieszkańcom. Jako wady podał koszta funkcjonowania inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców - m. in. związane z procedurą sprawdzania poprawności i prawdziwości podpisów poparcia pod projektem uchwały.
Relację przygotował Mateusz Mirys (Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz)

Terminarz dyżurów
na okres od 01 sierpnia 2012 r. do 31 grudnia 2012 r.
Dyżury pełnione są w Urzędzie Miasta Zgierza, Plac Jana Pawła II 16 - pokój nr 109 (I piętro).

Dyżury Przewodniczącego RMZ- ostatni wtorek miesiąca w godz. 16.30 - 17.30
28 sierpnia 2012 r. (brak zgody na zamieszczenie relacji oraz stanowiska dot. projektu)
25 września 2012 r.
30 października 2012 r.
27 listopada 2012 r.
18 grudnia 2012 r.


Dyżury Radnych RMZ- każdy wtorek w godz. 15.00 - 16.00
7 sierpnia 2012 r. - Bożena Palmowska, Stefan Pelikan 
14 sierpnia 2012 r. - Michał Pilarski (jest przeciwny), Marek Sencerek (nieobecny)
21 sierpnia 2012 r. - Stanisław Skupiński (popiera), Zdzisław Sobczak (nieobecny)
28 sierpnia 2012 r. - Jerzy Sokół (jest przeciwny 150 podpisom, popiera od 1000), Ewa Steglińska-Maciak (jest przeciwna)
4 września 2012 r. - Beata Świątczak (nieobecna), Krzysztof Wężyk (popiera)
11 września 2012 r. - Zbigniew Zapart (nie przedstawił jednoznacznej deklaracji), Justyna Zielińska (popiera)
18 września 2012 r. - Mariusz Forfecki (nieobecny), Aleksander Frach (popiera)
25 września 2012 r. - Mirosław Gajda, Agata Grzelak-Makowczyńska 
2 października 2012 r. - Marek Hiliński, Elżbieta Krzewina 
9 października 2012 r. - Tomasz Kupis, Katarzyna Kupis-Wojciechowska 
16 października 2012 r. - Grzegorz Maciński, Andrzej Mięsok 
23 października 2012 r. - Bożena Palmowska, Stefan Pelikan 
30 października 2012 r. - Michał Pilarski, Marek Sencerek 
6 listopada 2012 r. - Stanisław Skupiński, Zdzisław Sobczak 
13 listopada 2012 r. - Jerzy Sokół, Ewa Steglińska-Maciak 
20 listopada 2012 r. - Beata Świątczak, Krzysztof Wężyk 
27 listopada 2012 r. - Zbigniew Zapart, Justyna Zielińska 
4 grudnia 2012 r. - Mariusz Forfecki, Aleksander Frach 
11 grudnia 2012 r. - Mirosław Gajda, Agata Grzelak-Makowczyńska 
18 grudnia 2012 r. - Marek Hiliński, Elżbieta Krzewina

1 komentarz: